در بهشت

آخرین ارسالی های انجمن

  • نویسنده :
  • بازدید : 36 مشاهده

تفاوت میان رابطه جنسی با عشق و شهوت چیست؟

 

مثلث عشق:

 

استرنبرگ: یک نظریه  مثلثی ازعشق که بر پایه عناصر شهوت، صمیمیت و تعهد، تصمیم ارائه داده،این نظریه بیان میکند میزان عشقی که یک فرد تجربه میکند بر قدرت این سه عنصر است . به علاوه نوع عشقی که فرد تجربه میکند به تعادل این سه عنصر وابسته است . در این نظریه تاکید میشود که روابط ثابت و پایدار عشقی شامل همه ی عناصر شهوت، صمیمیت و تعهد است

 

صمیمیت چیست؟

شامل ابراز احساس و احساس وابستگی عاطفی به یکدیگر میشود رابطه ی صمیمانه رابطه ای است که درآن احساس آرامش وجود دارد

 

تعریف و تفاوت شهوت و عشق:

 

شهوت:

 

شهوت یک امر طبیعی و ذاتی است که شامل علاقه شهوانی زن و مرد به یکدگر است .انرژی ای که منجر به عشق  رمانتیک ، تماس فیزیکی و جذبه ی فیزیکی و احساس جنسی می شود ، میتواند به عنوان شهوت توصیف شود

شهوت  ممکن در رابطه ی بعضی از زوج ها خیلی زود ظهور کند، اما ممکن است در درازمدت به کاهش یابد.عنصر تعهد در رابطه  رشد میکند و شامل تصمیم به وفاداری به همسر است .

تعهد: به این موضوع اشاره دارد که زن و شوهر تصمیم گرفته اند به یکدیگر وفادار باشند و رابطه ای وفادارانه را تشکیل دهند. احساس  خیانت لطمه ی شدیدی به رابطه وارد کند.

 

 عشق:

 

یکی از فاکتورهای که وجود آدمی را اصیل و شریف میکند عشق است.

عشق یکی از عالی ترین صفات انسانی است که به واسطه آن افراد سعی میکنند بهتر باشند انسان ها شاید تنها به دلیل شهوترانی و زیاده خواهی با یکدیگر رابطه ایجاد کنند اما، برای تشکیل خانواده و زندگی مشترک تنها یک دلیل وجود دارد آن هم عشق است.

عشق، صمیمیت و رابطه جنسی ، جنبه های به هم وابسته ای دارند که اثرات مثبت و منفی بر یکدیگر دارند.برای مثال: اگر عشق و صمیمیت در سطح بالایی باشند به احتمال زیاد رابطه ی جنسی رضایت بخشی خواهد بود اگر سطح صمیمیت پبایین باشد ممکن است رابطه ی جنسی بدون صمیمیت و عشق به وجود بیاید، اما باید به خاطر داشت که رضایت بخش ترین رابطه ی جنسی دریافتی ایجاد میشود که عشق و صمیمیت وجود داشته باشد .

 

اثرات منفی در رابطه جنسی:

 

عوامل موثری که بر صمیمیت رابطه زناشویی به وجود می آورد شامل ،: منظومه های خانوادگی ، تغییر نقش های اجتماعی جنسیت ، افشاء رسانه های سکسو فراوانی سوء استفاده از مواد همگی بر عملکرد جنسی زوج اثر میگذارد . 

صحبت کردن درباره ی مسائل جنسی :

 

کاپاچ و میتس ، دو مفهوم اصلی را مشخص کرده اند که صحبت کردن زوج ها را درباره ی مسائل جنسی در می گیرد . کیفیت صحبت کردن درباره ی مسائل جنسی بین زوج ها به میزان  زیادی به کیفیت کلی آنها مرتبط است . مهارت در صحبت کردن درباره رابطه ی جنسی برای پایداری رضایت جنسی زوج از یکدیگر مفید است.

علاوه برگفت و گو باید به مسائل عملی و اخلاقی  در رابطه جنسی توجه کنیم .

 

ملاحاظات عملی چیست :

 

ملاحظات عملی شامل مکان و زمان و چگونگی رابطه جنسی است که با توجه به فرزندان خرد سال و نوع اشتغال زوج مد نظر قرار گرفت . زوج ها به این نکته توجه کنید که محلی که قراراست رابطه برقرار کنید با مشورت همدگیر باشد و جایی که به دور از تنش و استرس انجام بگیرد.

 

ملاحضات اخلاقی:

 

ملاحظات اخلاقی شامل انصاف در رابطه زناشویی است انتظاراتی که زن و مرد در رابطه ی جنسی از یکدیگر دارند در صورتی که مورد توجه زوج ها باشند . وقتی عشق اولین اولویت شما در زندگی زناشویی باشد به نظرات هم احترام میذارید ادر رابطه جنسی اول باید به همسر آرامش دهید  عشق بازی مهم تزین قسمت یک رابطه  است که از لحاظ ذهنی آمادگی کامل داشته باشد و بعد با توجه به نیازهای هم به رابطه ادامه دهید زمانی که عشق وجود داشته باشد در رابطه زوج ها به توجه میکنند و کاری که باب میلشان نیست رو انجام نمیدهند و حتی دیگری را مجبور به انجام کاری نمیکنند.

 

منابع: تنظیم خانواده- زوج درمانی

 

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]