در بهشت

آخرین ارسالی های انجمن

  • نویسنده :
  • بازدید : 32 مشاهده

معجزات خارق العاده حضرت رسول اکرم(ص)

 

با سلام خدمت بزرگواران به مناسبت مبعث پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد (ص) پستی با موضوع معجزات حضرت رسول(ص)  ارائه دادیم .هدیه کنیم به روح بزرگوار ایشان .

 

معرفی مبعث حضرت رسول:

 

مبعث حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله ، روزی است که پیامبربزرگوار اسلام از سوی خداوند برای هدایت همه ی انسانها برگزیده شدند.طبق نظر شیعیان بعثت آن حضرت در 27 رجب سال چهلم عام الفیل (سال 610 میلادی) در سن چهل سالگی ایشان واقع شد.

 

پیامبرعظیم الشان اسلام  4440 معجزه  دارد که در این پست چند مورد را ذکر میکنیم

 

فقیر گوید: که جمیع اقوال و اصوار و اخلاق آن حضرت معجزه بود خصوص اخبار آن حضرت به غائبات چنانکه می آید ان شاءالله تعالی اشاره به آن ، بعلاوه معجزاتی که قبل از ولادت و درحین ولادت شریفش ظاهر شده چنانچه بر اهل اطلاع ظاهر و هویداست و اقوی و ابقی از همه معجزات آن حضرت ، قرآن مجید است که از اتیان به مثل آن تمامی فُصحا و بلغا عاجز گشتند و بر عجز خود گردن نهادند و هر کس در مقابل قرآن کلمه ای چند به هم پیوست مفتضح و رسوا گشت مانند مُسیَلمه کذّاب و اَسود عنسی و غیره. ...

 

کلماتی مُسیلمه است که در برابر سوره (والذاریات) گفته:

 

(وَازّارعاتِ  زَرعا ، فالحاصداتِ حصدا، فالّطاحِناتِ طَحنا، فَلخابِزاتِ خبزا، فَالا کِلاتِ اَکلاً...)

 

این معجزه قرآن مجید است که در این کلمات ناهموار را مُسیلمه و اسود به هم ببندند و آن را وحی منزل گویند و در مقابل جماعت کثیر قرائت کنند زیرا که مُسیلمه و اسود ، عرب بودند و هیچ عرب چنین کلام ناستوده نمی گویند و اگر گوید قبح آن را بداند

 

معجزات نوع اول :

 

معجزاتی است که متعلّق است به اجرام سماویّه مانند شّق قمر و ردّ شمس و تظلیل غمام و نزول باران و نازل شدن مائده و طعامها و میوه ها برای آن حضرت از آسمان و غیر ذلک  به چند مورد اشاره میکنیم:

 

شق القمر:

 

شق القمر یعنی نزدیک شدن قیامت و به دو نیم شد ماه و اگر ببینند آیتی و معجزه ای رو می گردانند و میگویند سِحری است پیوسته .اکثر مفسران خاصه و عامه روایت کردند که این آیات وقتی نازل شد که قریش در مکه از آن حضرت معجزه طلب کردند حضرت اشاره له ماه فرمود به قدرت حق تعالی به دو نیم شد در بعضی روایات است که آن در شب چهاردهم ذیحجه بود .

 

تسبیح گفتن انگور:

 

به سند معتبر از امّ سلمه منقول است که روزی حضرت فاطمه (س) آمد به نزد حضرت رسول (ص) و امام حسن و امام حسین (ع)را برداشته بود و حریره ساخته بود و با خود آورد بود چون داخل شد حضرت فرمود که پسر عّمت را برای من بطلب .چون حضرت علی (ع) حاضر شد امام حسن را در دامن راست و امام حسین(ع) را در دامن چپ و حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) را در پیش رو و پسِ سر خود نشانید و عبای خیبری بر ایشان پوشانید و سه مرتبه گفت: خداوندا اینها اهل بیت من اند پس ایشان دور گردان شک و گناه را پاک گردان ایشان را پاک کردنی و من در میان عتبه در ایستاده بودم ، گفتم: یا رسول الله ! من از ایشانم؟ فرمود: که بازگشت تو به خیر است اما تو از ایشان نیستی. پس جبرئیل آمد و طبقی از انگور و انار بهشت آورد چون حضرت رسول(ص) انار و انگور را در دست گرفت و هر دو تسبیح خدا گفتند و آن حضرت تناول نمود، پس به دست امام حسین و امام حسن (ع) داد و در دست ایشان سبحان الله گفتند و ایشان تناول نمودند پس به دست علی (ع) داد تسبیح گفتند و آن حضرت تناول نمودند پس شخصی از صحابه داخل شد و خواست که از انار و انگور بخورد . جبرئیل گفت: نمیخورد از این میو ها مگر پیغمبر یا وصی پیغمبر یا فرزند پیغمبر .

 

معجزات نوع دوم:

 

معجزاتی است که از آن حضرت در جمادات و نباتات ظاهر شده مانند سلام کردن سنگ و درخت برآن حضرت و حرکت کردن درخت به امر آن حضرت و تسبیح سنگر یزه در دست آن حضرت در دست آن حضرت و حنین جذع و شمشیر شدن چوب برای عکاشه در بدر و بر ای عبدالله بن جحش در احد و شمشیر شدن برگ نخل برای ابودجانه به معجزه آن حضرت و فرو رفتن دستهای اسب سراقه بر زمین در وقتی که به دنبال آن حضرت رفت در اول هجرت.

 

درخت حَنانه:

 

سند های بسیاری روایت شده که چون پیامبر اکرم (ص) به مدینه هجرت نمود و مسجد بنا کرد در جانب مسجد درخت خرمائی خشک کهنه بود و هرگاه که حضرت خطبه می خواند بر آن درخت تکیه می فرمود پس مردی آمد و گفت: یا رسول الله ، رخصت ده که برای تو منبری بسازم که در وقت خطبه برآن قرار گیری و چون مرخص شد برای آن حضرت منبری ساخت که سایه پایه داشت و حضرت بر پایه سوم می نشست ، اول مرتبه که آن حضرت بر منبر آمد آن درخت به ناله آمد، مانند ناله ای که ناقه در مفارقت فرزند خود کند، پس حضرت از منبر به زیر آمد و درخت را در برگرفت تا ساکن شد پس حضرت فرمود: اگر من آن را در برنمی گرفتم تا قیامت ناله می کرد و آن را (حنانه) میگفتند و بود تا آنکه بنی امیّه مسجد را خراب کردند و از نو بنا کرد و آن درخت را بریدند و در روایت دیگر منقول است که حضرت فرمود که آن درخت را کندند ئ در زیر منبر دفن کردند

 

منبع: منتهی الآمال

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]