در بهشت

آخرین ارسالی های انجمن

تعریف وقف ، آثار و فضیلت آن

پنجشنبه 21 اسفند 1399
  • نویسنده :
  • بازدید : 52 مشاهده

تعریف وقف ، آثار و فضیلت آن 

 

تعریف وقف:

 

وقف در لغت به معنای <ایستادن> <ساکن کردن> <اقامت کردن> <حبس کردن> می باشد و در اصطلاحی فقهی آن است که انسان ملکی را ثابت نگه دارد و منافعی آن را برای شخص یا اشخاص  یا برای کار و یا مصرفی معین کند، مانند این که زمینی را برای مسجد یا حسینه یا مدرسه  قرار دهد

به مالی که وقف می شود <موقوفه> ، به وقف کننده آن <واقف> و به به کسی که برای او یا مصرفی که برای آن وقف شده ، <موقوف علیه > گفته می شود.

 

مال موقوفه برای همیشه از تملک خصوصی واقف خارج می شود و خود او و دیگران نمیتوانند آن را ببخشد یا بفروشند و کسی هم از آن ملک ارث نمی برد.

 

فضیلت وقف:

 

وقف یکی از برترین و پردوام ترین مظاهر احسان و نیکوکاری به مردم و خدمت به هم نوعان و کمک به مصالح جامعه و تنظیم امور اجتماعی و اقتصادی است . چنانچه موقوفات یک کشور در مسیری صحیح به کار انداخته شود و واقفان به راه معقول و درستی هدایت شوند و سازمان اوقاف با اهتمام و جدیت به انجام وظایف خود بپردازد، بسیاری از مشکلات جامعه مرتفع می شود.

 

فضیلت وقف از نظر قرآن :

 

در قرآن آیه ای به طور صریح و روشن درباره وقف وارد نشده است ، بلکه آیاتی چند در این کتاب مقدس مردم را به بر، احسان، انفاق مال و انجام خیرات دعوت و تشویق کرده اند که شامل وقف نیز می شوند ..

 

لَن تَنالُو البِر حَتی  تُنفِقُوا مِما تُحِبُون ،وَما تُنفِقُوا مِن شَی ءٍ فانَ الله بِه عَلیمُ. 

(آیه 92 سوره آل عمران )

 

هرگز به نیکوکاری نخواهید رسید تا از آنچه دوست دارید انفاق کنید، و از هرچه انفاق کنید قطعا خدا بدان داناست.

طبق مفاد این آیه شرط رسیدن به مقام نیکوکاران واقعی، انفاق از اموالی است که مورد علاقه انسان است و از آن جا که وقف یکی از نمونه های بارز و آشکار انفاق است ، می توان گفت وقف راه رسیدن به مقام نیکوکاران واقعی است

 

وَ اَقرِضُوا الله َ قَرضاً و ما تُقَدِمُوا لِانفُسِکُم من خیرٍ تَجِدُوهُ عِندَ الله هُو خیراٌ وَاَعظَمٌ اجراً. 

(آیه 20 سوره مزمل)

 

و وام نیکو به خدا دهید ، و هرکارخوبی برای خود از پیس بفرستید آن نزد خدا بهتر و با پاداشی بیشتر باز خواهید یافت.

در این آیه از انفاق در خدا با عنوان قرض الحسنه یاد می شود .منظور از دادن <قرض الحسنه > به خداوند همان انفاق های مستحبی است که وقف را هم شامل میشود.خداوند که مالک هستی است ، در آیه و بعضی آیات دیگر از انسان که هیچ چیز از خود ندارد قرض می طلبد تا از این طریق او را تشویق به انفاق ، ایثار و کسب فضیلت این عمل خیر کند، و از این طریق تربیت شود و تکامل یا بد.

 

فضیلت وقف از نظر روایات:

 

در روایات متعددی به اجرو ثواب و فضیلت وقف اشاره شده:

 

امام صادق (ع) فرمود: آدمی پس از مرگش ثوابی نمی برد مگر از سه خصلت، صدقه ای که در زمان حیاتش جاری کرده باشد و بعد از مرگش هم چنان در جریان باشد ، سنت نیکویی که بنا نهاده و پس از مرگش طبق آن عمل شود و فرزند نیکویی که برایش دعا کند.

حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: وقتی انسان بمیرد پرونده عمل او بسته می شود مگر از سه چیز : فرزند صالحی که برای او دعا کند، علم مفیدی که بعد از مرگشبه مردم سود رساند و صدقه جاریه.

 

آثار وقف:

 

سنت حسنه وقف به علت اهمیت و نقشی که در فقرزدایی و کمک به محرومین و مستمندان و پرکردن فاصله طبقاتی در صدر اسلام داشت .خیلی زود جایگاه واقی خود را یافت و رونق به سزایی گرفت . تا آنجا که جابربن عبدالله انصاری صحابی بزرگ پیامبر نقل می کند، در صدر اسلام میان اصحاب و یاران پیامبر کسی پیدا نمی شود که دارای ثروت و تمکن مالی باشد و تمام یا بخشی از اموال خود را فی سبیل الله ، در جهت مصالح اجتماع و رفع نیازمندی های مردم وقف نکند.

 

منابع:پیام یاس نبوی

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]