در بهشت

آخرین ارسالی های انجمن

  • نویسنده :
  • بازدید : 566 مشاهده

 

معنا و مفهوم هنر از دیدگاه کودکان چیست

 

سلام دوستان بزرگوار امروز با پست روانشناسی درخدمدتون هستیم 

 

هنر از نظر کودکان با آنچه بزرگرگسالان میپندارند تفاوت دارد

تعریف هنر هرچه که هست از نظر کودک وسیله ای جهت بیان احساسات و افکار است .هیچ دو کودکی از نظر احساسی و فکری به یکدیگر شبیه نیستند ، در واقع کودک امروز نیز با کودک دیروز تفاوت  زیادی دارد. به همین دلیل نقاشی های آنان نیز متفاوت است. کودک محیط افراد خود را آن گونه که میبیند ترسیم نمیکند بلکه ترسیم های او مبنی بر برداشت او از پدیده های خارجی است و با رشد کودک و تغیر نگرش ها و تفکر وی ترسیم هایش نیز تغییر می یابد.

برخی از مربیان سعی میکنند در کلاس های هنر روش های آموزش مستقیم را به کار گیرند.و در مورد نحوه ی رنگ آمیزی، انتخاب رنگ صحیح، نحوه ی سایه زدن ، شکل و فرم اشیاء به کودکان آموزش دهند و حتی گاه در انتخاب موضوع  نیز کودکان را آزاد نمی گذارند.

چنین روش های بازدارنده باعث میشود کودک نتواند از انجام فعالیت های هنری لذت ببرد و آن را جهت ابراز وجود و افکار درونی خود بکار گیرد .اعمال چنین روش های ،خلاقیت را نیز سلب کرده کودک را تشویق به کپی برداری و تقلید می کند و گاه کودک چنان دلسرد می شود که ترجیح می دهد در انجام فعالیت های هنری شرکت نکند

اگر به کودکان فرصت داده شود تا بدون دخالت بزرگترها به فعالیت هنری بپردازند و رشد پیدا کنند، نیازی به محرک جهت پرورش خلاقیت در کودکان نخواهد بود. هر کودک بدون ترس و خجالت خلاقیت خود را به کار خواهد گرفت و با اعتماد به نفس به کار خود می پردازد بنابراین متکی به فکر ، ایده و نظر دیگران نخواهد بود. دخالت و اعمال نظر بزرگسالان در انجام فعالیت های هنری میتواند عامل بازدارنده باشد.وقتی میشنویم کودکی می گوید که:

(من نمیتوانم نقاشی بکشم) میتوان حدس زد که دخالت بزرگ تر ها باعث شده کودک به کار خودش اعتماد نداشته باشد می ترسد کارهایش بر اساس معیار بزرگ تر ها ارزیابی شود و چون نمیتواند مانند آنها نقاشی کند ترجیح می دهد فعالیت هنری خود را متوقف  سازد . نمی توان بر اساس معیار بزرگ تر ها اندازه گیری کرد.

هرجا صحبت هنر آغاز می شود ، جنبه ها ی مربوط به زیبایی شناختی  ان توجه می شود این توقع که هنر همیشه باید زیبا باشد ، فعالیت های هنری کودکان  را از مسیر اصلی خود منحرف می ساز . در حالی که نتیجه ی کار هنری کودکان اهمیت چندانی ندارد بلکه انجام فعالیت و کسب تجربه بیشتر مورد نظر است . بدین معنی که مراحلی  که کودک جهت خلق یک  فعالیت هنری طی می کند نحوه ی تفکر و احساس و ادراک او هنگام انجام فعالیت و چگو نگی بر قراری رابطه اش  با محیط اطرافش از اهمیت بیشتری برخودار است .

همه ی کودکان نیاز به فرصت کافی جهت کسب تجربه ی هنری دارند، بخصوص کودکانی که ارام و گوشه گیر هستند و گاه تمایل چندانی به انجام فعالیت های هنری  نشان نمی دهند .

انتخاب یک یا چند نقاشی کودک نیز هیچ گونه ارتباط منتقی با فعالیت های هنری کودکان و یا اموزش هنر به کودک ندارد . زیرا همان طور که قبلا نیز اشاره شد، هنر وسیله ی بیان احساسات و افکار کودک است و بسیار شخصی و فردی است، هر کودک نکته ای برای گفتن دارد که ازنظر خودش مهم است .چگونه می توان تعدادی از نقاشی ها به عنوان کار نمونه انتخاب کرد.کودک علائق و میزان اگاهی خود را از محیط اطرافش را در نقاشی هایش نشان می دهد . کودک ده ساله ای که به ماشین وطرز کار مکانیکی ان علاقه مند است قطعا برایش اجزای ماشین و ارتباط معنی دار اجزای با یک دیگر اهیمت بیشتری دارد.

برنامه های هنری در دوره های کودکستان ،دبستان و راهنمایی میتواند به گونه ای تنظیم گردد. تا به پرورش استعدادهای هنری دانش آموزان و شکوفایی خلاقییت آنها بینجامد.همچنین فعالیت های هنری میتواند فرصت پر ارزشی را جهت کسب مهارت در نحوه ی استفاده از مواد و وسایل هنری فراهم سازد ،که خود کمک می کند تا کودک در انجام کار های هنری دقت بیشتری داشته و با اعتماد به نفس به نوع آوری و ابداع بپردازد.ضمن اینکه فعالیت هنری یکی از سرگرمی های سالم و مفید و سازنده ی اوقات فراغت کودک می تواند باشد.

آموزش هنر ، پرورش استعدادها و خلاقیت است و زمینه را برای اکتشافات و اختراعات جدید آماده میسازد . اگر خلاقیت نبود اکتشافی نیز صورت نمیگرفت زیرا کشف کردند به دنبال فکر کردن و خلاقیت است و سوال کردن اینکه دنبال چه می گردین و چه چیز تازه ای را میبینید.

اختراع نیز بر اساس خلاقیت است، که ابتداع اندیشه نو در مخترع به وجود می آید .بعذ از ترکیب این اندیشه نو و کارهای بعد از آن وسایل جدید اختراع میشود . هنر یکی از مهم ترین زمینه های پرورش خلاقیت میتواند باشد/

 

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]