در بهشت

آخرین ارسالی های انجمن

  • نویسنده :
  • بازدید : 52 مشاهده

انواع نقاشی از نظر روانشناسی کودکان

با سلام خدمت بزرگواران اینبار درباره انواع نقاشی کودکان برای شما عزیزان مطالب مفید و کاربردی گذاشته میشود

بر خلاف هنر های معماری ، مجسمه سازی ،سفال سازی  وهمه هنر نمایی که با سه بعد سرو کار دارند ،نقاشی هنری است دوبعدی که روی سطح صاف انجام می شود وعمق در ان عملا وجود ندارد.هر چند غالب اثار نقاشی ،عمق و فضا را به بینندها القا می کند اما این القاذهنی و نتیجه ی رعایت قواعد خاصی است.

نقاشی همواره روی سطح جریان دارد وعناصر اصلی ان سطح نقاشی ورنگ است. سطح تابلو می تواند گچ،سنگ ،چوب ، کرباس، کاغذ یا پارچه ابریشم باشد .رنگ مادهای است رنگین که از خاک یا مواد معدنی یا مواد نباتی ویا شیمیا یی تهیه می شود .موادزبور را ابتدا ساییده مانند پودر نرم می کنند وبا مایعی (اب یا رغن ) می امیزند وان را به صورت رنگ های روغنی یا ابرنگ در می اورندهنگام استفاده ، رنگ ها را روی تخته شستی قرار می دهند وبه وسیله ی قلم مو کاردک و سایر وسایل ان را روی سطح پخش می کنند

بنا به چگونه گی سطح ورنگ ساخته شده ، نقاشی را به چهر نوع عمده تقسیم کرده اند :

(الف)فرسک     (ب) دترامپ     (ج) نقاشی رنگ وروغن       (د) ابرنگویا گواش 

هرکدام از این انواع نقاشی ،بازمینه وتکنیک خاص خود وطرزبه کار بردنرنگ ها، تاثیراتی  مخصوص به خود دارند .

الف)فرسک

فرسک عبارت است از نقاشی دیواری بر سطح گچی مرطوب.در این نقاشی معمولا دیوار را باچند قشر گچ می پوشانند وسرانجام با پوشش نهایی که قشری به ضخامت 5و2 سانتی متر است، دیوار را جهت نقاشی اماده می کنند.سپس طرح اولیه را با تمام جزئیاتروی گچ می کشند .وان گاه سطح لازم برای نقاشی را مربوط می کنند .رنگ هایی که در فرسک به کار می رود باید رنگ هایی باشد که مواد اهکی یا گچی موجود در زمینه ،بر ان تاثیرنکند .معمالا رنگ ها خاکی برای کار مناسب تر است  نقاشی فرسک معمولا در هنر معماری به کار می رود ودر واقع جزئی از هنر معماری است.باید دانستکه مقصود از فرسک،بزرگ کردن نقوشیک تابلو معمولی نیست ، بلکه فرسک جزئی از فضشود ضمنا لازم است در ساختمان فرسک ،اندازی تصاویر متناسب وبا ان ساخته شود. ضمنا لازم است در ساختمان فرسک ،اندازه ی تصاویر متناسب باساختمان باشد . فرسک باید ساده و واجد ترکیباتی (کمپوزیسیونی)واضح باشد وخطوط ورنگ ها در ان کاملا اشکار وحتی تا حدی زننده جلوه کنند.

ب)دترامپ

دترامپ اب رنگ  است که با چسب مخلوط شده است وباید روی چوب کار شود . در این نوع نقاشی رنگ ها را با تخم مرغ می امیزند، ابتدا قطعه ای چوب را با پارچه کتان  می پوشانند و روی پارچه را پوشش هایی از مخلوط گل سفید وروغن برزک (گچ پاریسی ) می مالند وبا کاردک این پوشش را همواره می کنند .روی بوم ، نقاش طرح اولیه را با تمام جزئیاتش نقش می کند وبعد رنگ امیزی شروع می شود. اما این مرحله از رنگ امیزی ، مرحله زیر کار است .معمولا بدن انسان را سبز وسطوحی که بعدامطلا  می سازند را به رنگ قرمز رنگ امیزی می کنند . رنگ های اخری را با زرده تخم مرغ مخلوط می کنند که به زودی خشک می شود.در این نوع نقاشی باید در نهایت ظرافت ودقت وبه کمک قلم مو های ظریف و نازک کار کرد .

ج) نقاشی رنگ ، و روغن

رنگ های مایع معمولی که رنگ با ان می امیزند روغن است . رنگ های روغنی معمولا دیر تر خشک می شوند این خاصیت به نقاشی آزادی عمل می دهد تا تکه رنگ های زیادتری روی بوم بزند و به سهولت رنگ ها را ترکیب کند. بعضی نقاشان ابتدا بوم خود را به سبک بوم های (دترامپ) آماده می کنند یعنی بوم را با پارچه کتانی بر چهار چوبی نصب می کنند و سپس آن را به صورت دترامپ آماده کنند .بعضی نیز مستقیما روی تخته یا پارچه بی آنکه آن ها را به صورت بوم آماده کرده باشند رنگ می زنند .

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]