در بهشت

آخرین ارسالی های انجمن

  • نویسنده :
  • بازدید : 53 مشاهده

 چرا زوج ها به صمیمیت نیاز دارند

صمیمیت یکی از نیازهای زندگی زن و شوهری است و در عین حال از ویژگی های بارز یک زوج موفق و شادمان است.رابطه صمیمانه، با خود افشایی واقعی و درک نیازهای فرد دیگر (همسر) در رابطه ای برابر ، تعریف میشود. البته ایجاد رابطه ی صمیمانه ، نیاز به گذشت زمان دارد.حقیقت  این است که درخانواده ی گسترده در دوره تاریخی گذشته، اعضای خانواده نسبت به زندگی امروزی فاصله ی فیزیکی و جغرافیایی کمتری باهم داشتند. 

. درگذشته، محل کار اعضاء خانواده به هم نزدیک تر می شوند  ازامروزه بود مخصوصا مادران بیشتر وقت خود را در خانه سپری می کردند. امروزه مخصوصادر خانواده هایی که زن و مرد هر دو شاغل هستند، فاصله ی فیزیکی اعضای خانواده ، حداقل در بخشی از روز که زن و شوهر خارج از خانه کار میکنند ، بیشتر است .در عین حال فشسار ناشی از کار وتربیت فرزندان،در هر دو عضو زوج وحتی فرزندان را تحت تاثیر قرار می دهد .در جامعه امروزی ، وقت زوج ها برای یکدیگر کم وارزشمند است ورابطه صمیمانه هم همینطور است .صمیمیت،میزان احساس نزدیکی وحمایتی است که زن وشوهر نسبت به یکدیگر دارند .فاصله ی فیزیکی می تواند (البته نه لوزما ) احساس نزدیک بودن ومورد حمایت واقع شدن را تحت تاثیر قرار دهد .طرق وروش هایی که زوج ها به وسیله انها نزدیکی خود را به همسرشان نشان می دهند ، به میزان زیادی از نیاز ها وانتضاراتی  که آنها از خانواده های اصلی کسب کار کرده اند، اثر می پذیرد.   (اپری و کارلسون، 1991)

عوامل دیگری بر چگونگی نشان دادن صمیمیت اثر می گذارد عبارتند از:

سبک شخصیتی فرد:سبک ارتباطی زوج ها باهم و مراحل تکامل رابطه زوج(اپری و کارلسون، 1991) . دربعضی مموارد یک عضو زوج در خانواده ای بزرگ شده که اعضای آن کمترین تماس فیزیکی را باهم داشتند، در این خانواده گفتگو در رابطه با عشق و محبت والدین ، یا بین والدینو فرزندان اصلا وجود نداشته و یا بسیار کم بوده . در این گونه خانواده ها اعضای خانواده ضمن اینکه یکدیگر را دوست دارند ولی در ارتباط هایشان با یکدیگر احساسات آنها نمود پیدا نمیکند.بیان عاطفی و ابراز احساسات دراین نوع خانواده ها به شکل تهیه غذا در اختیار قرار دادن پول و یا دیگر عوامل مملوس صورت میگیرد بر عکس عضو دیگر ممکن است در خانواده ای بزرگ شده باشد که والدینش برای ارتباط با یکدیگر و فرزندانشان اهمیت زیادی قائل بوده و وقت زیادی صرف آن کرده اند دراین خانواده اعضای احساسات خود را به راحتی به صورت کلامی یا با حالت فیزیکی و غیر کلامی نشان داده اند . تفاوت های فوق در شیوه ی ابراز احساسات در خانواده های اصلی ، انتظارات زن و شوهری که هرکدام در یکی از آن خانواده ها بزرگ شده اند را از صمیمیت و عشق به صورت متفاوتی شکل میدهد.

زن و شوهر برای پیشگیری از ایجاد مشکل ، باید بتوانند درباره ی انتظاراتی که از یک رابطه ی صمیمانه دارند، با یکدیگر صحبت کنند. در این حالت میتوانند انتظارات جدید و قابل قبولی سبرای همدیگر شکل دهند.در صورتی که زن و شوهر درباره ی صمیمیت و انتظاراتشان از رابطه ی صمیمانه صحبت نکنند ، درگیر استرس ارتباطی میشوند در این حالت اگر باز هم موضوع راپیگری نکنند و راه حلی را با توافق یکدیگر پیدا نکنند رابطه به سردی گراییده و احتمال خاتمه ی رابطه وجود دارد

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]