در بهشت

آخرین ارسالی های انجمن

  • نویسنده :
  • بازدید : 82 مشاهده

 

اعمال عصر روز جمعه و فضائل آن

 

برای دعای عصر جمعه موارد بسیاری معرفی شده است که هر یک فضیلت خاص خود را دارند. روز جمعه به یوم المزید نیز معروف است. زیرا در این روز خداوند ثواب ها و پاداش هایی که به بندگان خود عطا می کند، چندین برابر می شوند.

روز جمعه از روزهای پر فضیلت برای دعا کردن محسوب می شود. برای دعای عصر جمعه موارد زیادی معرفی شده است، از معروف ترین آن ها دعای آل یاسین و دعای سمات هستند.

 

 

بهترین دعای عصر جمعه کدام است؟


از دیدگاه اسلام تمامی زمان ها و اوقات برای دعا کردن و نیایش پروردگار مناسب هستند. اما در برخی از اوقات دعا کردن فضلیت بیشتری پیدا می کند و دارای کیفیت بیشتری خواهد بود. عصر روز جمعه از جمله زمان های خاص برای دعا کردن به شمار می آید. در کتاب های ادعیه انواع دعای عصر جمعه معرفی شده است. در این مقاله به بررسی و معرفی برخی از دعاهای مناسب برای عصر جمعه می پردازیم.

 

 

فضیلت دعای عصر جمعه چیست؟

 

 

پیامبر اکرم (ص) درباره روز جمعه می فرمایند که روز جمعه ۲۴ ساعت شبانه روز را دارد، در هر کدام از این ساعت ها ۶۰۰ هزار نفر از آتش جهنم رهایی پیدا می کنند. روز جمعه به یوم المزید نیز معروف است. زیرا در این روز خداوند ثواب ها و پاداش هایی که به بندگان خود عطا می کند، چندین برابر می شوند. پس با در نظر گرفتن این مقدمات روز جمعه در مقایسه با دیگر روزهای هفته دارای جایگاه بهتری می باشد.

 

صلوات بر محمد و آل محمد


در دین اسلام بیشترین اعمال معنوی که وجود دارند، برای روز جمعه هستند‌ در این مقاله ما نیز به دعاهای برجسته ای که برای عصر جمعه مناسب هستند می پردازیم.

از جمله اعمالی که برای روز جمعه به آن بسیار سفارش شده است، صلوات فرستادن بر حضرت محمد و خاندان او می باشد. همچنین برای این روز صلوات های مختلفی را معرفی کرده اند که برخی از این صلوات ها عبارتند از:

 

صلوات معمولی


ضراب اصفهانی می فرمایند که: از بهترین کارهایی که در روز جمعه می توان انجام داد، صلوات فرستادن می باشد. بهترین هنگام برای صلوات فرستادن پس از عصر می باشد.

 

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ

خداوندا! بر محمّد و خاندانش درود و رحمت بفرست و ظهورشان را زودتر فرا برسان.

 

از دیگر صلوات هایی که می توان به عنوان دعای عصر جمعه آن را ذکر کرد، صلوات شیخ طوسی است. در این صلوات مستحب است که صد مرتبه بگویی:


صَلَوَاتُ اللّهِ وَ مَلائِكَتِهِ وَ أَنْبِيَائِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جَمِيعِ خَلْقِهِ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ السَّلامُ عَلَيْهِ وَ عَلَيْهِمْ وَ عَلَى أَرْوَاحِهِمْ وَ أَجْسَادِهِمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ


درود خداوند و فرشتگان و پیامبران و همه آفریده های خداوند بر محمّد و خاندان محمّد و سلام بر او و بر ایشان و بر روان ها و تن هایشان، و رحمت خداوند و برکاتش بر آنان باد.

 

صلوات امام صادق (ع)

روایت شده که امام صادق (ع) فرموده است که  هر فردی که در عصر جمعه، ده بار این صلوات را بخواند، در طول هفته، فرشتگان بر او صلوات می فرستند.


اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْأَوْصِيَاءِ الْمَرْضِيِّينَ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِكَ، وَ بَارِكْ عَلَيْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَكَاتِكَ، وَ السَّلامُ عَلَيْهِمْ وَ عَلَى أَرْوَاحِهِمْ وَ أَجْسَادِهِمْ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَكَاتُهُ


خداوندا بر محمد و خاندان او، جانشینان پسندیده او برترین درودهایت را بفرست. خدایا از بهترین برکاتت برای آنان ارزانی دار، سلام بر ایشان، جان ها و تن هایشان و برکات و رحمت خداوند بر آنان باد.

 

 

صلوات شیخ کلینی


از دیگر صلوات هایی که برای دعای عصر جمعه می توان ذکر کرد، صلوات شیخ کلینی است. شیخ کلینی می گویند: که هر فردی که در روز جمعه و بعد از نماز عصر این صلوات را ذکر کند، خداوند برای او به میزان ۱۰۰ هزار ثواب ثبت می کند و ۱۰۰ هزار گناه از او را می بخشد. همچنین ۱۰۰ هزار حاجت از او برآورده می شود و خداوند مقام او را در بهشت ۱۰۰ هزار مرتبه بالاتر می برد.

 

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْأَوْصِيَاءِ الْمَرْضِيِّينَ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِكَ، وَ بَارِكْ عَلَيْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَكَاتِكَ، وَ السَّلامُ عَلَيْهِ وَ عَلَيْهِمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ

 

خداوندا بر محمّد و خاندان محمّد که جانشینان پسندیده اویند بهترین درودهایت را بفرست و بهترین برکاتت را بر آنان ارزانى کن، و سلام و رحمت و برکات خدا بر او و بر ایشان باد.

 

 

دعای عصر جمعه، دعای سمات

دعای سمات از بهترین دعای عصر جمعه است که در کتاب مصباح شیخ طوسی آن را از قول امام صادق (ع) نقل کرده اند. معروف می باشد که دعای سمات از جمله دعاهایی است که علمای دین اسلام مداوت زیادی روی خواندن آن داشته اند.

 

دعای اموات جهت طلب مغفرت و آمرزش در جمعه

ذکر استغفرالله: سفارش شده که این ذکر برای عصر جمعه ۷۰ بار زمزمه شود.

«أَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبِّى وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ»

از خداوند، پروردگارم آمرزش می خواهم و به سوى او می پویم.

 

 

دعای عشرات


دعای عشرات دیگر دعای عصر جمعه است که امام علی (ع) آن را به امام حسین ( ع) سفارش کرده است. امام علی( ع) فرمودند: قصد دارم دعایی را برایت معرفی کنم که اگر آن را هر روز و شب بخوانی، خداوند برای ثبت ثپاب این دعا برای تو هزاران فرشته را که هر کدام هزاران نویسنده خواهند داشت، برای تو در نظر می گیرید و در بهشت تو را همسایه جدت حضرت محمد (ص) قرار می دهد. این دعا مانند دیگر دعاهایی که از زبان امام علی (ع) ذکر شده است،

 

دعا عصر جمعه، خواندن سوره قدر


روایت شده است که امام موسی جعفر (ع) فرموده اند که: در روز جمعه، خداوند هزاران نسیم رحمت قرار می دهد، هر بنده ای می تواند به جانب خود تعدادی از این نسیم ها را وزان نماید. هر فردی که بعد از عصر جمعه صد بار سوره قدر را بخواند، خداوند آن نسیم های رحمت را چندین برابر می کند و به سوی او عطا می کند.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند بخشنده مهربان

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ

ما (قرآن را) در شب قدر نازل کردیم

وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ

و تو چه می دانی که شب قدر چیست؟ 

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ

شب قدر از هزاران ماه برتر است

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ

در آن شب فرشتگان و روح به فرمان پروردگارشان برای انجام دادن کارها نازل می شوند

سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ

آن شب تا طلوع بامداد همه سلام و درود است.

 

 

 دعای زمان غیبت

درباره بهترین دعای عصر جمعه باید گفت یکی از بهترین دعاهایی که به خواندن آن سفارش شده است، دعای زمان غیبت می باشد.

 

اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ

خدایا خود را به من بشناسان، چون اگر خود را به من نشناسانى فرستاده ات را نشناخته ام،

اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ

خدایا فرستاده ات را به من بشناسان، زیرا اگر فرستاده ات را به من نشناسانى حجّتت را نشناخته ام،

اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى

خدایا حجّتت را به من بشناسان، زیرا اگر حجّتت را به من نشناسانى، از دین خود گمراه خواهم شد.

 

 

دعای عصر جمعه، دعای پیامبر (ص)


یکی دیگر از دعاهایی که در عصر جمعه می توان خواند، دعای پیامبر می باشد.

 

سُبْحَانَكَ لا إِلهَ إِلّا أَنْتَ، يَا حَنَّانُ يَا مَنَّانُ، يَا بَدِيعَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ، يَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ

 

پاک و منزّهى، پرستیده اى جز تو نیست، اى پرمهر ، اى بخشایشگر، اى پدید آوردنده آسمان ها و زمین، اى داراى بزرگی و کرم.

 

 

 

 

تظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]